National Committees and Foundation


  AWARDS COMMITTEE:

National Officer: Pam Ammerman, Tom Pruter

Headquarters Staff: Gerald Saunders

Committee Chair: Roycealee Wood, Ted Rock

Committee Members: Alan Beam, Chris Paddock, Pat Yovich

 
     
  BUDGET COMMITTEE:

National Officer: Lisa Gallinat

Headquarters Staff: Bob McQuitty

Committee Chair: Lisa Gallinat

Committee Members: Alan Kaplan (2020), Lisa Gallinat (2020), Pat Du Mont (2019), Joe Giambrone (2021), Doanld 'Bull' Walker (2019), Mark Harden (2020).

 

 
     
  BYLAWS COMMITTEE:

National Officer: Don Mooers

Headquarters Staff: Ryan Donaldson

Committee Chair: Patrick Pang, Jim Lasher

Committee Members: Pam Ammerman, Polly Bozdech-Veater, Dave Reilly, Ivan Samuels, Dave Todd, Bruce Bishop, Ex-Officio

 
     
  COAST GUARD AFFAIRS COMMITTEE:

National Officer: Jon Kaskin

Headquarters Staff: Sara Fuentes

Committee Chair: John Acton

Committee Members: Pasha P. Baker, Carey Barnecut, Jim Erlinger, Anne Harper, Nick Harper, Felix Kelley, Arlie McNeill, Sheila McNeill, Keith Post, Robert Price, Norbert Smith, Donald "Bull" Walker, Steve Waylett

 
     
  COMMUNICATIONS SENIOR ADVISORY GROUP:

National Officer: Polly Bozdech-Veater

Headquarters Staff: Amy Wittman

Committee Chair: Polly Bozdech-Veater

Committee Members: Joe Giambrone, Carol Ann Hackley, Patrick Pang, Judy Plotz-Brannigan, Dave Reilly, Eleanor Samuels, Dave Samuels, John Vargo

 
     
  FOUNDATION BOARD COMMITTEE:

National Officer: Alan Kaplan

Headquarters Staff: Jeanne Ellinport

Interim Committee Chair: Pat Du Mont

Committee Members: Pam Ammerman, Bobby Ferguson, Michael McGrath, Don Mooers, Max Miller, Jim Offutt, Patrick Pang, Stew Reuter, Bill Stevenson

     
  INFORMATION TECHNOLOGY COMMITTEE:

National Officer: To Be Announced

Headquarters Staff: Mike Brown

Committee Chair: Brian Anthony

Committee Members: Charles Alaimo, Jefferson Alexander, Pamela Ammerman, Linda Ashbey, Richard Ashbey, Carrie Barnecut, Alan Beam, Denny Behr, Harry Boyd, Maura Brassil-Day, Richard Cooper, Porter Davis, Jane Ferreira, Tim Flatley, Ted (Ronald) Fried, Lisa Gallinat, Joe Giambrone, Scott Guptill, Mark Harden, Charles Hautau, Nicholas Hayes, Shirley Hill, Phelps Hobart, Thomas Hoffman, Timothy Hunsberger, Stephen Kelly, Jack Kennedy, Micah Kinsler, Michele Langford, Mary Ann Long, Paul Mahoney, J. Mike McGrath, Sheila McNeill, Lawrence Osborn, Patrick Pang, Jack Rush, Ivan Samuels, Bob Scholes, James Semerad, Ken Sparks, John Spittler, Gerard St. Germain, Daniel Thys, David Todd, John Vargo, Oscar Ward, Robert "Bob" Wefald, Robert Wilson, Skip Witunski, Alan Kaplan

 
     
  INTERNATIONAL AFFAIRS COMMITTEE:

National Officer: Nick Hayes

Headquarters Staff: Amanda Murray

Committee Chair: Teddy Patrichi

Committee Members: Maryellen Baldwin, Jeff Brown, Pat Du Mont, Thomas Hoffman, Molly Long, Jay Lott, Judith Plotz-Brannigan, Skip Witunski

 
     
  INVESTMENT COMMITTEE:

National Officer's Responsibility: Lisa Gallinat

Staff Responsibility: Bob McQuitty\Ryan Donaldson

Chairman: Joseph Harris, II -- 2019

Committee Members: James Biddle (2017), Gerry Motl (2018), Donald Walker (2020)

 
 
  LEGISLATIVE AFFAIRS COMMITTEE:

Co-Chairs: James P. Bras and Donald Giles

National Officer's Responsibility: Jon Kaskin

Staff Responsibility:  Sara Fuentes

Committee Members: Roger Bing, Dave Sullivan, Doug Crawford, Jon Kaskin, Ward Cook, Mike Spence, Nora Ruebrook, Virginia Gibson, Bill Kinsey, Bill Stevenson, Tom Ramar, Bill Hewitt, Jeanie Coffey, Tom Wright, Tim Hunsberger, Owen Watford, Lou Digiusto, Bob Scholes, Jack Ritter, Julie Stranges, Max Miller, Andrew Truelson, Mark McDonald, Jake McManas, Mike McGhee, Brett Nelson, Porter Davis, Jim Young, Debra Bodenstedt, Sinclair Harris, Dave Reilly, Cherryl Aston, Stephen Waylett, Dave Livingston, Joseph Giambrone, Geoff Prosch

 
 
  MARINE AFFAIRS COMMITTEE:

National Officer: Jon Kaskin

Headquarters Staff: Sara Fuentes

Committee Chair: Tim Hanifin

Committee Members: Robert Bythewood, Dannie Coates, Stuart Cowan, Franklin Hart, Richard Marcantonio, Peter Marshall, Sheila McNeill, Fran O'Brien, Robert O'Neill, John Peters, Keith Post, Ray Roth, Edmund Sobieray

 
     
  MARITIME POLICY & RESOLUTIONS COMMITTEE:

National Officer: Jon Kaskin

Headquarters Staff: Sara Fuentes

Committee Chair: Sinclair Harris

Committee Members: John Acton, Roger Bing, Tim Hanifen, Jim Offutt, Amy Wittman - Ex-Officio

 
     
  MEMBERSHIP COMMITTEE:

National Officer: Eleanor Samuels

Headquarters Staff: Amanda Murray

Committee Chair: Glenn Looney

Committee Members: Jeff Brown, Lisa Gallinat, Richard Griffith, Nick Hayes, Beth Klein, Jay Lott, Don Morrison, Bonnie Potter, Jack Rush, Marlene Reinecke, Dave Samuels, Bill Sanchez, Gerard St. Germain, Julie Stranges, Denice Tomlinson, Suzy Williams, Thomas Wright, Jeff Zureick

 
     
  MERCHANT MARINE AFFAIRS COMMITTEE:

National Officer: Jon Kaskin

Headquarters Staff: Sara Fuentes

Committee Chair: Roger Bing

Committee Members: William Anonsen, Carrie Barnecut, Craig Boone, Andrew Combe, Casey Cotton, Tom Cropper, Edward Dangler, Carly Devoe, William Evanzia, Nick Harper, Al Herberger, Phelps Hobart, Don Hodge, Susan Hodge, Warren Johnson, Felix Keeley, William Kelley, Kraig Kennedy, Lee Kincaid, Will Macht, Susan Mayfield, Roger Olsen, Thommasina Olson, Gordan Van Hook, John Sides, Donald "Bull" Walker, Stephen Waylett, Tom Winant, John Meyers, Carey Barnecut, Thomas McGloin, Darrell Fike, Joe Giambrone, Marlene Reincke

 
     
  NATIONAL MEETINGS OPERATION/SELECTION COMMITTEE:

National Officer: Pamela Ammerman, Alan Kaplan

Headquarters Staff: Jeanne Ellinport

Committee Chair: Pat Du Mont

Committee Members: Jeff Alexander, Linda Ashbey, Roger Bing, Jeff Brown, Lee Gurke, Mark Harden, Thomas Hoffman, Steve Kelly, Mary Ann Long, Joan Mitchell, Roger Olsen, John D. "Jack" Rush, Dave Samuels, Robert Scholes, John Vargo, Tom Winant

 
     
  NAVY AFFAIRS COMMITTEE:

National Officer: Jon Kaskin

Headquarters Staff: Sara Fuentes

Committee Chair: Jim Offutt

Committee Members: Cheryl Aston, Brent Bennitt, Jeff Brown, Bob Buehn, Richard Cooper, Robert Crates, Warren Danley, Maria-Isabel Dickey, Ted Gallinat, Don Giles, Curt Goldacker, John Griffing, William Griggs, William Gripeman, Bill Keller, Paul Mahoney, Charles McCullough, Richard Nelson, Bonnie Potter, Janet Rapkin, Stewart Reuter, Warren Savage, Norbert Smith, Tom Winant, Stanley Winowicz

 
 
  NAVY LEAGUE BUILDING, LLC COMMITTEE:

National Officer: Alan Kaplan

Headquarters Staff: Ryan Donaldson

Committee Chair: Alan Kaplan

Committee Members: Doug Fulton, Lisa Gallinat, Jonathan C. Kinney, Bill Stevenson,Skip Witunski, Don Mooers, Ex-officio

 
     
 

SHIP COMMISSIONING/ADOPTION COMMITTEE:

National Officer: Dave Reilly

Headquarters Staff: Gerald Saunders

Committee Chair: Bobby Ferguson

Committee Members: Maryellen Baldwin, Alan Beam, Kathryn DiMaggio, Byron Faer, Dave Reilly, Kevin Torcolini, Bill Waylett

 
     
 

STEM COMMITTEE:

National Officer: Tom Pruter

Headquarters Staff: Jeanne Ellinport, Ryan Donaldson

Committee Chair: Don Anderson

Committee Members: Maria-Isabel Dickey, Virginia Gibson, Mark Lewis, William Lauper, Jack Powell, Mary Ritter, Warren Savage, Jim Sketchlety, Ken Sparks, Herb Thomas, David Todd

 
     
  STRATEGIC PLANNING COMMITTEE:

National Officer: Bill Stevenson

Headquarters Staff: Alan Kaplan

Committee Chair: Dave Todd

Committee Members: Cheryl Aston, Denny Behr, Darrell Fike, Sinclair Harris, Tim Hunsberger, Bonnie Potter

 
     
  TRAINING & MENTORING COMMITTEE:

National Officer: David Reilly

Headquarters Staff: Jerry Saunders

Committee Chair: Nanci Pruter

Committee Members: John Alger, Lynn Drucker, Mark Harden, Dave Todd, John Vargo

 
     
  YOUTH PROGRAMS COMMITTEE:

National Officer: Tom Pruter

Headquarters Staff: Jeanne Ellinport

Committee Chair: John Alger

Committee Members: To Be Announced

 
     

The Navy League of the United States
is a Proud Partner of:
Military Spouse Employment Partnership

             
Official Partner   Affiliate Sponsor   Corporate Gold Members   Affiliate Sponsor
U.S. Naval Sea Cadets - Official Partner PenFed - Affiliate Sponsor Corporate Gold Members
           
  U.S. Navy
U.S. Navy
U.S. Marine Corps
U.S. Marine Corps
U.S. Coast Guard
U.S. Coast Guard
U.S.-flag Merchant Marine
U.S.-flag Merchant Marine
 
           


ABOUT US
MEMBERSHIP
- Online Community
CORPORATE AFFAIRS
PROGRAMS & SUPPORT
MEETINGS & EVENTS
COMMUNICATIONS
VOICE TO CONGRESS
Site Map
Contact Us
Connect with us for current sea service discussions and activities.

Navy League GuideStar Exchange Silver Participant
           

All Content © 2014-2016 | Navy League of the United States | 2300 Wilson Boulevard | Suite 200 | Arlington, VA 22201-5424